Leasing samochodu osobowego

Leasing na samochód osobowy nowy i używany

Leasing samochodu osobowego to najczęściej leasingowany środek trwały dla firmy. Co warto wiedzieć o leasingu samochodu osobowego? Jaki leasing wybrać? Nasz krótki poradnik leasingowy.

Leasing samochodu osobowego – warunki leasingu

Warunki leasingu na samochód osobowy różnią się w zależności od tego czy auto będzie nowe czy używane. Różnica może dotyczyć maksymalnego okresu leasingu samochodu który jest zależny od wieku auta, wymaganego wkładu własnego a także kosztu leasingu. Ponadto część firm leasingowych wymaga dla samochodów używanych wyceny samochodu przez rzeczoznawcę. W naszym leasingu bankowym wycena jest bezpłatna. Weź Leasing w wielu firmach leasingowych – Bez prowizji, bez dodatkowych opłat.

Minimalny okres działalności Leasingobiorcy i wkład własny

Firmy leasingowe chętnie udzielają leasingu na samochód osobowy, pod warunkiem że mają do czynienia z rzetelnym Klientem. Firma która chce wziąć leasing na samochód osobowy musi działać już jakiś czas (niektóre firmy leasingowe udzielają leasingu na samochód dla działalności prowadzonej już od 3 miesięcy, inne wymagają 6 miesięcy, są też takie które udzielają leasingu dla biznesu prowadzonego minimum rok. Dużo w tej kwestii zależy od wkładu własnego (opłaty wstępnej/czynszu inicjalnego) jaki chce i może wnieść klient. Jeśli wkład własny będzie odpowiednio duży (rzędu 30-40%) to duża część firm leasingowych udzieli leasingu nawet dla zupełnie nowej firmy, natomiast jeśli Klient preferuje niski wkład własny – 1%, 5% lub 10%, to takiego leasingu udzielą tylko niektóre firmy leasingowe. Wymagany wkład własny uzależniony jest też od wartości samochodu jaki chcemy w leasing oraz czasami od przedstawionych dokumentów finansowych (PIT). U nas jest możliwość uzyskania leasingu bankowego nawet z wkładem własnym tylko 1% jeśli działalność prowadzona jest minimum 3 miesiące. Pewne różnice istnieją w odniesieniu do samochodów używanych, gdzie minimalny wkład własny jakie jest wymagany to co najmniej 10%.

Okres leasingu na samochód osobowy

Trzeba również brać pod uwagę, że koszty ubezpieczenia w leasingu samochodu używanego są wyższe procentowo niż samochodów nowych z salonów.

Długość umowy leasingowej zależy od preferencji klienta – jeśli chce szybciej spłacić leasing, jednocześnie mając duże koszty podatkowe, to lepiej wziąć leasing samochodowy na okres krótszy niż amortyzacja auta, czyli np. 3-4 lata. Jeśli natomiast chce uzyskać jak najniższą miesięczną ratę leasingową, to w większości firm otrzyma leasing na maksymalnie 5 lat. Jednakże u nas jest możliwość uzyskania leasingu na okres dłuższy, nawet do 6 lub 7 lat. Wtedy rata leasingowa jest wyraźnie niższa. Poprawia to płynność finansową Klienta, który jednocześnie może skrócić umowę leasingową w czasie trwania leasingu. Przepisy podatkowe mówią, że minimalny czas trwania leasingu na samochód musi wynosić minimum 2 lata przy wartości wykupu 19% wartości początkowej auta.

Wartość wykupu samochodu po leasingu

Podwyższoną wartość wykupu w leasingu można stosować zwykle tylko jeśli bierzemy w leasing samochód nowy. Podwyższanie wartości wykupu dla samochodów używanych jest dla firm leasingowych zbyt ryzykowne.

Wartość wykupu samochodu po leasingu operacyjnym jest ustalana wraz z zawarciem umowy i według obowiązujących przepisów nie może wynosić mniej niż 19% przy leasingu na 2 lata, oraz 1 % na 3 i więcej lat. Niektóre firmy leasingowe dopuszczają taką kalkulację umowy leasingowej, że ustalają z klientem wartość wykupu na przykład przy 3 latach na 20% wartości początkowej, przy 4 latach 15% przy 5 latach 10%. Powoduje to obniżenie raty miesięcznej (ponieważ przesuwamy część spłaty na koniec do wartości Wykupu) ale jednocześnie zwiększają się nieco odsetki od całego leasingu ponieważ spłata tych np. 20% nie następuje w ratach miesięcznych ale dopiero na samym końcu.

Wartość wykupu w Leasingu Full Service

Zupełnie inaczej wygląda wykup w leasingu mobilnym – Full Service Leasing z serwisem. Tutaj założeniem jest że kalkuluje się raty miesięczne tylko w oparciu o zużycie samochodu oraz koszty jego finansowania, natomiast na koniec do wykupu zostaje wartość będąca aktualną równowartością rynkową auta. Z prawa do takiego wykupu można skorzystać bądź nie. Dodatkowo w Full Service Leasing rata miesięczna zawiera w sobie również koszty ryczałtowe przeglądów i napraw, samochodu zastępczego i opon a czasami również ubezpieczenia. Full Service Leasing polega na innej filozofii podejścia do użytkowania i własności auta. Full Service Leasing stosowany przez firmy producentów aut może być zawierany zwykle na 3-4 lata, niezależne firmy leasingowe dopuszczają leasing z serwisem na okres do 5 lat i do przebiegu 250.000 km! W leasingu klasycznym każdy klient, niezależnie od tego czy w ciągu 5 lat przejedzie 25.ooo km czy 250.000 km spłaci całą wartość samochodu a na końcu wykupu go za 1%, natomiast w leasingu Full Service Leasing klient który przejedzie 25.000 km będzie płacił zdecydowanie niższe raty niż ten którego auto będzie miało w  tym czasie przebieg 250.000 km. W tych przypadkach będzie się diametralnie różniła wartość rynkowa samochodu, a więc wartość teoretycznego wykupu na końcu.

Leasing samochodu osobowego i usługi dodatkowe

Biorąc leasing na samochód w niektórych firmach leasingowych Klient może oczekiwać również usług dodatkowych. W niektórych leasingach niektórych są to usługi płatne w innych nie trzeba za nie płacić.

Według badań rynkowych nowy samochód w pierwszych trzech latach eksploatacji traci nawet 60% wartości.  Ile możesz stracić gdy Twoje auto zostanie skradzione lub rozbite, nawet nie z Twojej winy? Ubezpieczenie GAP chroni rozliczenie finansowe Twojego samochodu w razie konieczności rozliczenia leasingu, nawet przez 7 lat. Ubezpieczenie od straty finansowej GAP dodasz do raty leasingowej samochodów nowych i używanych. Maksymalna kwota odszkodowania z tytułu GAP wynosi 90.000 PLN.

Klient może otrzymać do leasingu samochodu za naszym pośrednictwem bezpłatnie:

 • bezpłatną kartę paliwową (odroczona płatność, dostęp do faktur online)
 • bezpłatne konto bankowe
 • bezpłatny serwis likwidacji szkód komunikacyjnych
 • bezpłatną platformę Zarządzania Umową Leasingową przez internet (faktury, wnioski, komunikaty, ubezpieczenia itd)

Może również skorzystać z usług firmy leasingowej przy ubezpieczeniach:

 • komunikacyjnych AC/OC/NW i majątkowych
 • ubezpieczenie assistance
 • ubezpieczenie umowy leasingu od straty finansowej GAP
 • ubezpieczenie umowy na życie LIFE

Dokumenty do leasingu samochodowego

Większość firm leasingowych chwali się, że udziela leasingu na samochód w procedurze uproszczonej. Nie jest to do końca prawda. Prawdziwa procedura uproszczona polega udzieleniu leasingu na podstawie oświadczenia klienta, bez konieczności dostarczania dokumentów finansowych.  Oczywiście zawsze może zdarzyć się odstępstwo, i jeśli sprawa jest problematyczna lub samochód przekracza pewną wartość, to analityk może poprosić o PIT, Bilans lub wydruk z KPiR. Z naszą pomocą możesz otrzymać leasing samochodu osobowego w procedurze uproszczonej bez dostarczania dokumentów finansowych nawet dla wartości samochodu do 360 tys zł brutto.

Dokumenty na leasing samochodu osobowego w procedurze uproszczonej:

W leasingu firma nie musi posiadać tzw. bankowej zdolności kredytowej, tzn może otrzymać leasing nawet jeśli nie wykazuje odpowiednich dochodów. W procedurze uproszczonej opieramy się najczęściej na tzw. historii kredytowej Klienta. Klienci z negatywnym BIK, BKRN nie mogą otrzymać leasingu.

 • dowód osobisty reprezentanta oraz współmałżonka lub akt rozdzielności majątkowej (dowód małżonka nie jest wymagany dla sp z o.o. i s.a.)
 • umowa spółki dla spółki cywilnej
 • faktura proforma od sprzedawcy lub zamówienie / oferta od dealera
 • do leasingu samochodu używanego – kopia dowodu rejestracyjnego auta

Jeśli wartość samochodu osobowego lub dostawczego będzie wynosiła powyżej 150.000 zł netto, analityk może (ale nie musi) poprosić o PIT za ubiegły rok lub Bilans, KPiR lub inne dokumenty w zależności od sprawy.

Pytania na jakie warto znać odpowiedź:

 • przychód i dochód za rok ubiegły oraz aktualny
 • zobowiązania kredytowe i leasingowe (kwoty pozostałe do spłaty)
 • czy roczne ubezpieczenie pojazdu AC/OC/NW będziemy chcieli zapłacić jednorazowo, kwartalnie czy może w ratach leasingowych
 • kiedy auto będzie do odbioru/zakupu od Sprzedawcy
 • czy była już wpłacana zaliczka
 • czy rozważamy dodanie do leasingu samochodu usług dodatkowych jak: ubezpieczenie GAP, Assistance, ubezpieczenie szyb, ubezpieczenie na życie itp.

Decyzja Leasingowa oraz czas na załatwienie formalności:

Jeśli mamy potrzebne dane – decyzję leasingową otrzymamy zwykle w ciągu 1 dnia. Całość formalności związanych z podpisaniem umowy, zakupem i rejestracją auta to ok. 5 dni roboczych – Z NAMI, u innych ten czas bywa znacznie dłuższy.

Procedura uzyskania leasingu:

 1. Wybierz swoje auto i poproś nas o ofertę leasingu oraz omów warunki
 2. Na podstawie przesłanych dokumentów składamy wniosek do firmy leasingowej
 3. Po decyzji pozytywnej drukujemy i podpisujemy z Tobą umowę leasingową
 4. Kupujemy wybrany przez Ciebie samochód, rejestrujemy i ubezpieczamy
 5. Odbierasz od sprzedawcy swoje auto w leasingu

Konsultacje merytoryczne / polecany kalkulator leasingowy

 

 

Dodaj komentarz