Leasing samochodu używanego

Prowadzący działalność gospodarczą który myśli o leasingu samochodu używanego, staje na  przed wyborem wzięcie w leasing samochodu nowego czy leasing auta używanego, kilkuletniego. Nowy samochód to gwarancja, jakość stanu technicznego i dłuższe używanie auta w zamian za wyższą cenę, w pewnych sytuacjach również prestiż związany z posiadaniem nowego samochodu. Za samochodem używanym przemawia głównie niższa cena.

Leasing samochodu używanego czy nowego?

Dla firmy ważne są  sprawy: 1) kwestia rozliczenie VAT oraz koszty podatkowe w leasingu auta używanego 2) opłaty leasingowe na samochód używany 3) warunki leasingu samochodu używanego i dokumenty do leasingu.

Leasing samochodu używanego

1)     VAT w leasingu oraz koszty podatkowe w leasingu samochodu używanego
Jeśli chcemy kupić samochód na firmę – w leasingu, w kredycie lub za gotówkę – to optymalnym rozwiązaniem jest kupno samochodu sprzedawanego na fakturę z pełnym VAT! Takie auto umożliwi odpisanie VAT i wliczenie w koszty rat leasingowych w przypadku leasingu samochodowego. Jak wiadomo, samochód nowy jest sprzedawany na fakturę z pełnym VAT, natomiast samochody używane są sprzedawane na fakturę z pełnym VAT lub  tak zwaną Fakturę VATmarża czyli fakturę bez VAT. Ważne jest, że samochodu sprzedawanego na fakturę VATmarża nie można leasingować w leasingu operacyjnym , to znaczy Leasingobiorca nie będzie mógł odpisać VAT  oraz wliczać rat leasingowych w koszty. Samochód kupowany na fakturę VATmarża można leasingować tylko w formie umowy na leasingu finansowy – gdzie w koszty leasingu wpisuje się odsetki od leasingu oraz amortyzację auta. Natomiast jeśli auto używane sprzedawane jest na fakturę z pełnym VAT, to taki samochód można leasingować w leasingu operacyjnym i wliczać raty leasingowe w całości w koszty. Decyduje tu kryterium – na jaką fakturę jest sprzedawany samochód do leasingu.

Szukajmy samochodu z fakturą z pełnym VAT. W szczególnych przypadkach, gdy sprzedawca wystawia fakturę VAT marża, można wyleasingować taki samochód, ale jedyną możliwą formą leasingu będzie leasing finansowy.

Podsumowując:

  • Jeśli kupujemy samochód w leasing na fakturę VAT marża, można go leasingować tylko w leasingu finansowym. Klient amortyzuje  takie auto minimum 2,5 roku, w koszty wpisuje amortyzację auta oraz odsetki.
  • Na fakturze VAT marża nie ma VAT, nie będzie można go więc odliczyć.
  • Składki ubezpieczeń komunikacyjnych są wyższe dla samochodów używanych
  • Przepisy podatkowe wymagają by część odsetkowa harmonogramu leasingowego była obciążona VAT płatnym jednorazowo przy podpisaniu umowy. Firmy leasingowe kredytują go Leasingobiorcy. W leasingu finansowym klient otrzymuje na początku fakturę na sumę wszystkich opłat a następnie miesięcznie dostaje noty księgowe z wyszczególnioną ratą leasingową w danym miesiącu, zgodną z harmonogramem opłat w umowie.

 Jeśli natomiast mamy samochód, który jest sprzedawany na umowę kupna-sprzedaży, to jedynym wyjście jest kredyt samochodowy, który możliwy jest też jako kredyt samochodowy na firmę.

2)    opłaty leasingowe na samochód używany
Decydując się na  leasing samochodu używanego trzeba liczyć się z większymi kosztami niż przy samochodzie nowym albo demonstracyjnym z salonu. Składa się na nie nieco wyższy koszt leasingu, więcej kosztuje ubezpieczenie samochodu używanego. Poza tym część firm leasingowych obciąża klienta kosztami wyceny auta. Trzeba również doliczyć koszty płatnych przeglądów, częstszych badań technicznych oraz napraw, których dla samochodu używanego nie pokrywa gwarancja. Samochód używany jest tańszy, ale jego zakup/leasing i eksploatacja będzie procentowo droższe w stosunku do wartości auta niż leasing i używanie samochodu nowego. Leasing samochodu nowego różni od leasingu samochodu używanego również wkład własny, jaki trzeba wpłacić by dostać leasing. Niektóre firmy leasingowe dają leasing na nowe samochody już przy wkładzie własnym od 1%,  natomiast na samochód używany w leasingu trzeba wydać minimum 10% wkładu własnego.

3)   dokumenty i warunki na leasing samochodu używanego.
Część firm leasingowych udziela leasingu samochodów używanych maksymalnie 4 letnich i na okres 3-4 lat. Firmy te dokonują obligatoryjnie wyceny samochodu i obciążają przyszłego Leasingobiorcę jej kosztami. Czasami kupują samochody używane tylko od grupy współpracujących salonów czy komisów.
Są i takie firmy leasingowe, które zezwalają na leasing samochodu używanego starszego. Ważne by wiek samochodu w chwili zakończenia umowy nie przekroczył 10 lat. Można więc sobie pozwolić nawet na leasingu używanego 3 letniego na czas nawet do 7 lat. U nas Klient ma możliwość otrzymania tego typu oferty leasingu.

Do określonej wartości auta firmy leasingowe dają w leasing samochody osobowe i dostawcze w procedurze uproszczonej, bez PIT ani zaświadczeń z ZUS i US. W zasadzie w procedurze uproszczonej wystarczy tylko dowód osobisty dokumenty rejestrowe oraz odpowiedź na kilka prostych pytań. Procedura uproszczona może być stosowana w leasingu samochodów nowych oraz samochodów używanych.
Do wniosku o leasing trzeba dysponować kopią dowodu rejestracyjnego auta, kopią ubezpieczenia OC, fakturą pro forma oraz zdjęciami samochodu.

Można samemu poszukać firmy leasingowej lub zdać się na to, co oferuje zazwyczaj komis. Nie warto zakładać , że leasing w komisie będzie tani. Komisy potrafią zarabiać na sprzedaży samochodu jak i na sfinansowaniu jego kupna, często stosują wysokie koszty dodatkowe, prowizje doliczane do kredytu oraz leasingu. Zapraszamy do kontaktu. Przygotujemy dla Państwa najlepszą ofertę. Gwarantujemy obsługę doświadczonych doradców.

Konsultacje merytoryczne / polecany kalkulator leasingowy

Dodaj komentarz